Kontaktujte nás: 724 819 280 | pet.hrdina@gmail.com

Návrhy, realizace a údržba zahrad

Zde je orientační výpis prací na zahradě

Zahradní práce na jednotlivé měsíce:

 

Leden:

V lednu na zahradě moc práce neuděláme, spíše můžeme kout plány, co se zahradou, až se probudí, abychom mohli zjara začít zakládat, kopat a sázet. Dokoupíme a roztřídíme semínka z loňska.

Kontrolujeme ovoce ve sklepě, aby nám tam nezůstávalo zbytečně to, co se kazí. 

Doma věnujeme pozornost pokojovým rostlinám, které jsou v tuto dobu náchylné na škůdce.  Hlína v květináčích musí být dostatečně (ne příliš) zalitá. V zimě rostliny nehnojíme.

 


Únor:

Doma si předpěstujeme dvouletky a letničky a sazeničky zeleniny (raný salát, celer, brokolice, paprika, rajčata).

Koncem února můžeme začít s řezem ovocných stromků, ale jen v případě, že nehrozí velké mrazy, jinak s tím počkáme radši do března.

Když sleze sníh, očistíme trávník, popřípadě provzdušníme.

 


Březen:

Z růži odstraníme zakrytí. Když kvete zlatý déšť, provádíme řez růží. Pro bujné přírůstky živých plotů (ještě dostatečně nedorostlých) provádíme řez. Pokud chceme, aby náš živý plot na hmotě nenabíral, necháme tuto činnost na konec června nebo začátek července.

U ovocných stromů provádíme požadované postřiky (proti kadeřavosti u broskví, Kuprikolem proti houbovým chorobám,…) a udržovací řezy peckovin, jabloní a hrušní. Maliníky zbavíme loňských výhonů a dokončujeme řez vinné révy. Také je možné vysazovat nové ovocné stromky a keře.

Na záhoncích vyséváme kořenovou zeleninu, cibuli, pór, zelí.

Doma v truhlících přesazujeme rostliny, které potřebují novou zeminu nebo větší květináč.

 


Duben:

Vysazujeme trvalky, hlíznaté, cibulnaté rostliny a otužilejší letničky.

Dokončujeme řez ovocných stromů a keřů. Vysazujeme maliníky.

Na záhonky vyséváme špenát, hrách, kořenovou zeleninu, mák nebo červenou řepu. V pařeništích a sklenících se bude dařit letnímu salátu, kedlubnám, růžičkové kapustě nebo zelí. Začínáme také s většinou bylinek (majoránka, šalvěj, dobromysl, rozmarýn, bazalka, tymián,pažitka, petržel, máta, kerblík). Dvouleté vyséváme na podzim.

V dubnu můžeme začít s vyséváním nového trávníku (a to až do podzimu) a prvně sečeme stávající. Můžeme také začít s jeho přihnojováním.

 


Květen:

Květy odkvetlých cibulovin ustřihneme a přihnojíme. V druhé polovině května vysazujeme mečíky a jiřiny. Sázíme okrasné tykve, astry a karafiáty.

Řez stromů provádíme jen ojediněle a to u broskvoní (zkracujeme letorosty) a ořešáků. Postřikujeme proti nemocem všechny stromy.

Zakládáme jahodiště na slunným místě.

Zeleninové záhony nemusíme nechat zahálet, ale naopak můžeme stále vysévat nový hrách, řepu, rajčata, květák nebo fazole. Do skleníků zase papriky, salátové okurky a lilky.

Tráva roste plným tempem a tak ho pravidelně sečeme.

Ven dáváme na mráz citlivější rostliny a vysazujeme balkónové rostliny do okenních truhlíků (muškáty, surfinie, petunie, fuchsie, převislé jahody)

 


Červen:

Hnojíme trvalky, balkónové rostliny a okrasné dřeviny včetně růží. Odstraňujeme odkvetlé výhony květin.

Začínáme sklízet první třešně, jahody, rybíz, maliny, stružiny a angrešt. Kontrolujeme možné škůdce, abychom mohli včas zasáhnout a rostliny či stromy tak zachránit.

Koncem měsíce stříháme živé ploty.

Na zeleninových záhoncích sklízíme, okopáváme, hnojíme, zaléváme a odstraňujeme plevel.

Ven přeneseme pokojové rostliny, kterým letní pobyt na čerstvém vzduchu prospívá (azalky, klívie, kamélie, citrusy, juky,…)

 


Červenec:

V dobách sucha a horka pravidelně zaléváme všechno živé ráno nebo večer, aby se voda nestačila odpařit. Za horkých dní zaléváme rostliny v truhlících každý den.

Pokud jsme ještě nezastřihali živé ploty, je nejvyšší čas. Můžeme začít řízkovat některé rostliny např. plaménky a růže.

Po sklizni třešní a višní stromy prosvětlíme řezem. Jakmile sklidíme jahody, odstraníme jim přebytečné šlahouny, zalijeme, odplevelíme a pohnojíme. Poté můžeme začít s vysazováním nových rostlinek.

Ze zeleniny sklidíme první rajčata a okurky.

 


Srpen:

Přesazujeme a množíme pivoňky a kosatce. Z balkónových rostlin např. fuchsie a pelargónie. Máme poslední možnost vysadit nové jahodníky. Provádíme druhý řez růží.

Začínáme vysazovat jarní cibuloviny (tulipány, bledule, narcisy, modřence a sněženky).

Angrešt a rybíz je dobré po sklizni prosvětlit.

Zeleninu můžeme vysévat tu krátkodobou jako ředkvičky, špenát, mrkev. Sklízíme bylinky, které pak sušíme a mrazíme, abychom je mohli po celý rok používat.

 


Září:

V září můžeme vysazovat okrasné dřeviny, zejména jehličnany a stálezelené listnáče (to také znamená, že je vhodná doba na zakládání živých plotů). Vysazujeme také trvalky a dvouletky a také cibuloviny jako jsou hyacinty, tulipány a narcisy a dále hlíznaté rostliny jako lilie.

Dříve než přijdou první mrazíky, sklidíme rajčata, okurky, papriky a cukety. Záhony poté okopáváme a hnojíme. Vykopeme brambory na zimní uskladnění.

 


Říjen:

Vysazujeme listnaté a jehličnaté stromy a nadále zakládáme živé ploty.

Sklízíme zimní druhy jádrovin, které pak skladujeme na tmavých chladných místech s dostatečným odvětráváním. Tento měsíc začínáme vysazovat také ovocné stromky (kromě broskvoní, meruněk a ořešáků. Z keřů to jsou maliníky, ostružiníky, rybízy a angrešty.

Na zeleninové zahradě je stále čas vysazovat zimní druhy zeleniny jako je špenát, pór, kapusta. Proti ranním mrazíkům je, i truhlíkové rostliny náchylné na zimu musíme chránit bílou netkanou textilií. Pokojovým rostlinám snížíme zálivku a skončíme s hnojením.

 


Listopad:

Hrabeme spadané listí, které je velmi vhodné přidávat do kompostů na budoucí humus (nejlépe rozdrcené na kousky). Růže okopneme, zahrneme hlínou a zakryjeme chvojím.

Trsy okrasných trav nestříháme, jenom svážeme do jednoho celku.

Vyléváme veškerou vodu ze sudů a hadic, aby v nich nezamrzla voda.

Trávník naposledy před zimou posečeme na cca 4 – 5cm.

 


Prosinec:

Chráníme stromy před zlomením pod tíhou sněhu. Sníh ze zahrady neodklízíme a tím necháváme vláhu rostlinám.